29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаОтворен дом за нега на стари лица во Бачковски манастир

Отворен дом за нега на стари лица во Бачковски манастир

Ова е првиот таков дом за стари свештеници и за други социјални случаи во Бугарија, кој се отвора најдоцна крајот на годината во познатиот древен манастир. До 1960 овој објект бил социјален дом. Сега е во процес на возобнова, која ја овозможија средства од државата и од приватни дарители. Наменет е за постари свештеници и луѓе кои цел живот служеле на Црквата, како и луѓе кои се оставени без никаква грижа во своите стари години и имаат препорака од својот свештеник. Првично во домот ќе бидат сместени 30 стари лица, но постојат планови за зголемување на капацитетот во иднина. Лекарите од локалната болница ќе се погрижат околу медицинската нега, а ќе биде земено предвид и посебна грижа за оние со ограничено движење. Според епископот Сиониј Велички, луѓето што ќе живеат во домот целосно ќе учествуваат во манастирскиот живот, по мера на нивните можности, а дополнително ќе им се овозможи и простор каде тие ќе можат да изработуваат секакви ракоделија, за да можат да ги уживаат во полнота плодовите и духовните придобивки од своето трудољубие за слава Божја.


Извор: Бигорски

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...