18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаХаос во Црна Гора: Демонстрантите фрлаат молотови коктели, петарди, полицијата употреби солзавец

Хаос во Црна Гора: Демонстрантите фрлаат молотови коктели, петарди, полицијата употреби солзавец

Конфликтите во Црна Гора во пресрет на устоличувањето на митрополитот црногорски-приморски Јоаникије ескалираат. Демонстрантите фрлаат молотови коктели, петарди, шишиња, а полицијата употреби солзавец.

Најмалку четири лица беа повредени кога група демонстранти, кои се противат на устоличувањето, утрово неколку пати ја нападнаа полицијата на Цетиње.

Според првите информации, сите се полесно повредени и пуштени се на домашно лекување.

Летаа молотови коктели, петарди, шишиња, а полицијата на нападите одговори со солзавец. Според српските медиуми, во Подгорица се забележани помали инциденти кај автобусот што треба да пренесе дел од свештенството до Цетиње.

Дел од свештенството тргна кон Цетиње, но набрзо се вратија во Подгорица.

Од вчера попладне, сите патишта кон Цетиње се блокирани, а како што пренесува „Вијести“, полицијата им даде рок на демонстрантите на барикадите да се разотидат.

Демонстрантите одговорија со навреди и пцовки.

На Цетиње е полно со полиција, која се обидува да ги спречи демонстрантите да се приближат до манастирот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...