9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаНинџа доби нова работа во затворот, ќе ги пере автомобилите а после...

Нинџа доби нова работа во затворот, ќе ги пере автомобилите а после шест месеци го следува одмор.

Информацијата за МКД.мк ја потврдија утрово од затворот. Нинџа минатата недела на 2 септември прв пат беше излезен на викенд кој му следува откако одлежа една третина од затворската казна, и требаше да се врати вчера до 16 часот. На капија во Истражниот затвор во Шутка, Нинџа се појавил еден час пред истекот на времето и го испочитувал рокот. Сега е во полуотвореното одделение во затвор и е работно ангажиран, односно работи во возниот парк во склоп на Казнено-поправната установа и ги пере автомобилите.

Нинџа до сега од вкупната затворска казна од 7 години, има издржано 3 години и 3 месеци. Работниот ангажман е дел е процесот на ресоцијализација на осудениот.

Работната задача осудениот ја добил неколку дена пред Управата за извршување на санкции да му одобри да излезе на викенд.

Сега откако се води како работно ангажиран во Истражниот затвор во Шутка, освен викенд отсуство, по истекот на 6 месеци ќе може да користи и годишен одмор.

МКД.мк во јули објави дека специјалци од јуни во посебно одделение во Истражниот затвор во Шутка го чуваат Александар Василевски Нинџа, правосилно осуден на затвор од 7 години за настаните од 27 април.

Од затворот во Штип овој осуден, кој беше клучен сведок и во судскиот процес во кој на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, поранешните министри за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски им се суди за нарачка на настаните од 27 април, 2017 година, сега е префрлен во Истражниот затвор во Шутка, каде што има специјално одделение за лица со висок безбедносен ризик.

Одлуката за да се направи трансфер на Нинџа од едниот во другиот затвор ја донела Управата за извршување санкции, бидејќи, како што изјавија, неговиот живот бил во опасност.

Во изјава за МКД.мк директорот на Управата, Марјан Спасовски, тогаш ни изјави дека Управата за извршување санкции донела ваква одлука откако Нинџа укажал дека има информација дека ќе биде нападнат од друг осуденик за одредена сума пари, која треба да му биде исплатена на напаѓачот.

Управата за извршување санкции добила известување дека Александар Василевски Нинџа има информации дека ќе биде нападнат и требало да биде убиен со нож или шрафцигер.

Според пријавата на Нинџа и информациите што тој ги имал, во мај годинава во затворот се одржал состанок на кој присуствувале Јане Ченто, Игор Југ, Горан Ангеловски – Ќосето, Кире Ѓорѓиевски, Мартин Димовски и Раин Џемаилов, сите лица сместени во крило број 3, на кој состанок на Челебија Рамаданов му била ветена парична награда и доживотно издржување на неговото семејство доколку тој со нож или шрафцигер го прободе Нинџа во стомакот и вратот.

Осудениот Василевски посочил и дека осудениот Ајрула Мемедов добил нарачка од Горан Анѓеловски-Ќосето за неговата ликвидација.

„По пријава до Управата за извршување на санкции дека на лицето Александар Василевски му е загорена безбедноста и поради сериозни закани за неговиот живот, извршен е вонреден надзор во затворот и утврдено е дека пријавата е точна. Утврдивме дека осуденото лице треба да биде сместено во Истражниот затвор во Шутка, во делот што е наменет за лица со процена на висок ризик”, изјави тогаш Спасовски.

Името на Александар Василевски Нинџа се споменуваше и во други судски постапки во кои тој беше сведок. Нинџа сведочеше и во судскиот процес Детонатор , како и во случајот Ровер.

Случајот Ровер, во кој за нарачано убиство им се судеше на поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, шефот на неговото обезбедување, Зоран Трајковски и уште неколку други обвинети, а во кој клучен сведок беше Нинџа, падна на Врховен суд, кој донесе ослободителна пресуда.

Во овој процес за кој претходно беа донесени две осудителни пресуди, Нинџа до детали раскажуваше за денот на убиството, иако од него беа поминати повеќе од 10 години.

За првата постапка за настаните од 27 април, Нинџа беше осуден на затворска казна од 8 години, а Апелацискиот суд Скопје му ја намали казната за една година. Тој во текот на постапката со часови зборуваше за настаните пред и за време на „крвавиот четврток” и ги спомена речиси сите обвинети лица во својот исказ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...