20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаСтевчо Јакимовски повторно ќе се кандидира за градоначалник на Карпош

Стевчо Јакимовски повторно ќе се кандидира за градоначалник на Карпош

Стевчо Јакимовски, претседател на ГРОМ и поранешен долгогодишен градоначалник на Карпош, ќе биде кандидат и на претстојните локални избори, во обид да се врати на градоначалничкото место во оваа скопска општина.

Од ГРОМ потврдуваат за „360 степени“ дека одлуката за кандидирање на Јакимовски е веќе донесена, иако не е сè уште официјализирана. Се очекува Јакимовски да биде кандидат на ГРОМ, наспроти кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и на Левица.

ГРОМ планира да има и своја листа на советници во Карпош, како логистика во кампањата на Јакимовски, како што беше случај и на минатите локални избори во 2017 година. Тогаш Јакимовски, од позиција на актуелен градоначалник, ја изгуби битката од Стефан Богоев од СДСМ, иако ВМРО-ДПМНЕ немаше кандидат за градоначалник во Карпош.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО