28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаДетенце кое питачи во Струга: Од дома ме тераат да соберам 2.000...

Детенце кое питачи во Струга: Од дома ме тераат да соберам 2.000 денари. (Видео)

Ваква е судбината на едно од многуте дечиња кои ова лето питачеа по струшките улици. Ова осумгодишно детенце, како што може да се слушне од видеото кое ни го испратија сопствениците на едно кафуле во градот, има задача дневно да заработи по 2.000 денари од питачење. Оваа појава беше евидентно дека е масовна и добро организирана од криминални групи. Најчесто во тоа се вклучени малолетни деца и мајки со бебиња. За проблемот знаат и од Детската амбасада „Меѓаши“.

„Многу често е поврзано и со некакви бизнисни, односно заработка. Можеби не само само за свој сопствен опстанок, туку и за некои други организирани возрасни, за групи и поединци. Многу често е поврзано со трговија на луѓе и детски труд.“, рече Јорданка Черепналкова Трајкоска, Прва детска амбасада „Меѓаши“.

Локалните власти во Струга на почетокот на летото ветија решавање на проблемот, но се чини, тоа не се случи. Од СВР Охрид велат дека во текот на јули и август во Струга биле реализирани 14 акциски контроли за питачење. Биле затекнати 26 лица, од нив еден малолетник. Биле поднесени и 25 барања за прекршочни пријави. Од полицијата велат дека контролите се насочени и кон сопственици на станови кои им издаваат соби на лица кои питачат. Инаку, во летниот период бројот на вакви лица беше поголем. Тоа е пред сè поголемиот број странци и наши иселеници кои поради финансискиот статус се сметаат за неизбежна цел за питачење.

Мики Трајковски Алсат Видео: ТУКА

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...