6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаДел од пациентите во изгорениот ковид-центар биле со блиските, оти немало доволно...

Дел од пациентите во изгорениот ковид-центар биле со блиските, оти немало доволно медицински кадар.

Дел од пациентите кои лежеле во модуларната тетовска болница која изгоре синоќа речиси до темел имале домашна придружба односно со нив во болницата седеле нивни блиски бидејќи немало доволно медицински кадар, пишува Фокус.

Ова произлегува од сведочењата што ги пренесуваат медиумите, конкретно на млада девојка која успеала да го спаси својот татко. Телма пренесува дека девојката успеала да искрши прозорец, и да го извлече татка си, се вратила по двајцата други пациенти кои лежеле со него во собата, но немале придружба. Едниот од нив не можела да го разбуди, а бидејќи почнала да го голта чадот, морала и таа брзо да се повлече. Луѓето останале да лежат, и изгореле.
Раководителот на ковид – центарот Гзим Нуредини од синоќа откако избувна пожарот не е достапен за медиумите. Претседателот Стево Пендаровски кој е единствениот од државниот врв кој излезе во јавноста рече дека според неговите информации имало граѓани кои помагале во извлекувањето на телата, но за одговори што барале пациентите со придуржба во болницата упати на одговор кај директорот на тетовската болница.

Според него, во моментот кога избувнал пожарот имало 26 пациенти кои лежеле во болницата, четири или пет медицински лица. Сепак 14-те починати се уште не се идентификувани за да се знае дали сите биле пациенти.
Извор Фокус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...