27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаРоднините сведочат: Кршевме прозорци за да ги спасиме блиските

Роднините сведочат: Кршевме прозорци за да ги спасиме блиските

Се уште трае увидот во модуларната ковид болница во Тетово која синоќа изгоре речиси до темел. Според информациите на Телма, на тројцата скопски обвинители им се придружил и регионалниот виш обвинител од Кичево.

Роднини чекаат пред болницата. Не сакаат да даваат изјави пред камера, но еден млад човек со солзи во очите раскажува за страотните мигови кога се обидувал да ги спаси двајцата родители кои биле во болиницата. Тој успеал да го спаси својот татко, не не и својата мајка.

Уште една млада девојка сведочи како успеала да го спасила својот татко, само затоа што во модуларната болница докторите им рекле дека пациентите може да се со домашна придружба, да им помагаат, бидејќи немале доволно медицински кадар. Девојката успеала да искрши прозорец, и да го извлече татка си, се вратила по двајацата други пациенти кои лежеле со него во собата, но немале придружба. Едниот од нив не можела да го разбуди, а бидејќи почнала да го голта чадот, морала и таа брзо да се повлече. Луѓето останале да лежат, и изгореле.

Тамара Грнчароска е во Тетово и ја следи атмосферата.
Видео: ТУКА Телма Тв

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...