19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Ковид болниците во Охрид и Струга строго се забранети посети...

Во Ковид болниците во Охрид и Струга строго се забранети посети во модуларните болници, тврдат директорите.

Не се дозволени посети на ковид позитивните пациенти, кои се лекуваат во модуларните болници во Охрид и Струга.

Блиските на болните сите информации за пациентите ги добиваат во амбулантата од медицинскиот персонал. Станува збор за исклучително заразна болест , па токму затоа недозволено е да се посетуваат заболени од корона. Медициснкиот персонал работи под посебни протоколи, скафандери, заштитни маски, визири, ракавици и дезинфекциони средства за заштита од вирусот.

Во Ковид болниците во Охрид и Струга строго се забранети посети во модуларните болници, тврдат директорите.

-„Не смеат да влегуваат посетители во модуларната болница. Досега никој не влегол. Вратите се заклучени, а информациите се добиваат во амбуланта“, вели Горан Балевски за Охриднет.

Иста е состојбата и во Струга.

-„Шест сестри и тројца лекари се грижат за ковид пациентите во модуларната болница во Струга. Посети на болните се строго забренети и не се дозволуваат“, вели Арменд Арслани директор на струшката болница.

Прашањата следуваат после страотниот пожар во тетовската болница, каде на роднините им се дозволувало да влегуваат како придружба на болните во модуларната болница.
OhridNet

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...