21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаКамчев: Да сум сакал да бегам, ќе сум направел тоа

Камчев: Да сум сакал да бегам, ќе сум направел тоа

Денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжува судењето за случајот „Плацеви на Водно”.

На денешното рочиште кое почна со изведување на материјални докази од обвинителството, јавната обвинителка Лиле Стефанова презентираше нотарски заверки на документи и потврди за плаќања од извршени купопродажби.

Бизнисменот Орце Камчев, во своето излагање пред судот рече дека ќе избегал, доколку имал таква намера, бидејќи шест месеци имал времен пасош.

– Имав времен пасош од мај 2019 до ноември 2020 и го користев 56 пати за службени патувања. Последен пат го користев четири дена пред истекот, за итно патување во Истанбул за што е информиран и министерот Спасовски. Да сум сакал да бегам, ќе сум бегал, изјави Камчев.

Тој побара од судот да одреди разумна кауција што треба да ја достави, за да може да подготвува одбрана од својот дом. Неговиот бранител Гоце Ристески, наведе дека за Камчев е доставена и обемна медицинска документација, за постоење на сериозни импликации за ризик од кардиоваскуларна смртност.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...