29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаМинистерот Филипче: Последната трагедија многу ме погоди, од морални причини понудив пишана...

Министерот Филипче: Последната трагедија многу ме погоди, од морални причини понудив пишана оставка до Заев

Венко Филипче, министерот за здравство денеска поднесе оставка од функцијата, по трагедијата во Тетово.

Пред година и пол го регистриравме првиот случај на коронавирус. Од тој ден до денеска секогаш стоев отворено и транспарентно пред граѓаните соопштувајќи ги сите добри и лоши вести. Никогаш не се откажав да ја победиме пандемијата. Сите одлуки кои го носевме беа со цел да се заштити здравјето.

Последната трагедија од Тетово многу ме погоди, сочувствувам со семејствата. Нема збор што може да го искажам во овој момент.

Почитувани.

Како лекар и министер имам интегритет, и затоа денеска од морални причини понудив пишана оставка до премиерот Зоран Заев. Сакам да се заблагадорам на сите соработници, медиуми, за нивната посветеност и благодарност за поддршката во тешките моменти со пандемијата“, рече Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...