34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Одлуката за Венко Филипче ќе ја донесам денес

Заев: Одлуката за Венко Филипче ќе ја донесам денес

Премиерот Зоран Заев денеска ќе ја објави својата одлука за тоа дали ќе биде прифатена понудената оставка на министерот за здравство, Венко Филипче поради пожарот во тетовската модуларна болница во кој загинаа 14 луѓе, објави Сител.

-Да. Ќе соопштам мој став денеска, е одговорот кој телевизијата го добил од премиерот Заев преку СМС порака.

Инаку во ропк од еден час вчера оставки поднесоа министерот Филипче, заедно со неговиот заменик, Илир Мета како и двајцата директори на тетовската болница.

Опозицијата бара оставка да си поднесе и премиерот, додека поддршка за Филипче доаѓа од претставниците на власта.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...