28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаАхмети Села и Касами се договорија, Заеднички против ВМРО и СДСМ во...

Ахмети Села и Касами се договорија, Заеднички против ВМРО и СДСМ во Чашка

Коалицијата „Сите заедно“ ги обедини албански партии од власта и од опозицијата и тие заеднички ќе настапат со листа за членови на Советот за Општина Чашка. На листата која Општинскаат изборна комисија (ОИК) треба да ја потврди наредните денови, се 11 имиња од албанските партии ДУИ, Алтернатива и Алијансата за Албанците.

„Малку повеќе време требаше да се договориме, но успеавме. На листата се кандидати за советници, жители од сите села од Општината каде живее албанско население, Горно и Долно Јаболчиште, Мелница и Горно Врановци. Договорена ни е и соработка со сите партии, бидејќи и ДПА е во оваа коалиција, и да го поддржат нашиот кандидат Суат Шаќири за градоначалник“, кажа Рамадан Амзов претседател на огранокот на ДУИ за Општина Чашка..
Извор:Сдк.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...