18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Апостол соопшти прекрасни вести: До сега само 10 домаќинства одбиле да се...

Апостол соопшти прекрасни вести: До сега само 10 домаќинства одбиле да се попишат.

Translate (Eng):[gtranslate]

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека минорна е бројката на оние граѓани кои одбиле да се попишат.

-Бројката на оние кои одбиваат е многу мала, би рекол минорна. Не би можел да кажам конкретна бројка, но десетици, дали се и десет. И со тие што првично одбиваат по дополнителни разговори најчесто прифаќаат да се попишат. Ќе продолжиме да разговараме со сите граѓани кои ќе одбијат, иако имаме и право на одредени санкции. На крајот, оние што дефинитивно ќе одбијат да се попишат ќе бидат санкционирани. Сттанува збор за прекршочна казна од 300 евра, вели Симовски.
Фокус

РЕКЛАМА
- Реклами -