22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Гостивар блиските на болни од ковид и преку прозор влегувале на...

Во Гостивар блиските на болни од ковид и преку прозор влегувале на посета

Тетовчани не се единствените во земјава кои ги посетуваат и се грижат за своите роднини позитивни на ковид во инфективните болнички одделенија, иако тоа е строго забрането. Во многу градови низ земјава тивко се одобруваат такви посети. Екипата на Радио Слободна Европа ја посети гостиварската модуларна болница.

Младиот доктор Гент Билали својата специјализација по хирургија ја ставил во мирување за да може да помогне во справувањето со наплив на пациенти позитивни на ковид-19 во гостиварската болница „ Ферид Мурад“. Тој вели дека заедно со неколку колеги се откажале од секојдневните обврски за да им помогнат на колегите во родниот град да се справат со толку голем број на пациенти кои доаѓаат одденаш. Август беше тежок месец за Гостивар, вели Билали.

 

 

Состојбата пред еден месец во Гостивар, кога доаѓаа печалбарите и ние не можевме да седиме без да се поздравиме или без да се видиме со нив. Се најдовме во една ситуција кога во Република Македонија имаше повеќе луѓе отколку што има секојдневно. Со тоа ни се случуваше да има голем број на пациенти. Честопати беше жалосно да се гледа, кога идеа луѓе кои имаа потреба од болничко лекување, а нашиот болнички капацитет беше полн. Дури беше и преполн да кажам, додававме кревети по соби за да можеме барем уште еден пациент да примиме, вели Билали.

Гостиварци велат дека свадбарската сезона и печалбарите летово го „издигнаа“ градот високо на листата со голем процент на заразено население со ковид-19.

-Повеќето пациенти доаѓаа во состојба кога беше доцна, некои доаѓаа на време, ама се исполнија бројчињата и капацитетите. Не сум имал потежок случај во кариерата, иако немам долга кариера, сепак не сум имал потежок случај од тоа да видиш како некој те моли да му најдеш место за родител, за фамилија, да најдеш слободен кревет, а ти немаш слободен кревет. Да бидам искрен на мојот татко и мајка им реков – не излегувајте од дома, затоа што ако нешто ви случи нема да можам за вас да најдам кревет, вели доктор Билали.

Извор: Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...