22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаUncategorized @mkАпелите на Народниот правобранител не се важни за Царовска

Апелите на Народниот правобранител не се важни за Царовска

Министерката за образование и наука Мила Царовска соопшти дека 24 ученици биле новозаразени со коронавирус во вторникот, но не посочи во кои општини или градови. Децидна е дека досега нема индикации за промена на моделот на настава и повторно порача дека таа одлука ја носи Комисијата за заштита од заразни болести. Народниот правобранител Насер Зибери претходно со допис побара од министерството поголема транспарентност околу информациите за заразените во училиштата.

„Иако средствата за јавно информирање секојдневно известуваат за конкретни бројки на новооткриени позитивни случаи на ученици и наставници ширум државата, ресорното Министерство за медиумите не соопштува конкретни бројки, туку само споделува информација за извесен процент од 0,02 отсто од вкупниот број ученици, при што се тврди дека интерна трансмисија на вирусот во рамките на училиштата не постои“, се вели во дописот на Правобранителот.

Царовска изјави дека вчера бројот на позитивни ученици бил 0,01 отсто, што според неа е позитивен тренд на намалување.

– Досега нема индикација дека треба да се менува моделот. Кога ќе добиеме индикација, подготвени сме да постапиме – изјави вчера Царовска.

На прашање дека во многу од училниците нема место за физичка дистанца меѓу учениците, Царовска ја префрли одговорноста на Државниот санитарен инспекторат, чија задача била да провери дали условите се соодветни или не. Царовска е задоволна од имунизацијата на наставниот кадар.

– Од наставниот кадар 0,05 процент се заразени со коронавирус. Процентот на вакцинирани наставници е висок, над 74 проценти и тие во континуитет се вакцинираат. Мислам дека до крајот на месецот ќе имаме соодветно ниво за колективен имунитет кај наставниците. Двапати е повисок бројот од националниот стандард. Тоа покажува висока свесност кај наставниците од потребата во континуитет во настава – додаде Царовска.

Народниот правобранител завчера отвори предмет по сопствена иницијатива за следење на остварувањето на правото на образование на децата, како и мерките и активностите што ги преземаат надлежните органи за непречено остварување на ова право во услови на пандемија од ковид-19. Правобранителот Насер Зибери испрати допис до МОН, што, како што се вели, произлегува од честите поплаки на родители заради организацијата на воспитно-образовниот процес.

„Дополнително преку медиумите Народниот правобранител се стекна со сознанија дека на дневна основа расте бројот на заразени ученици и наставници од ковид-19, како и бројот на оние што поради контакт со позитивните случаи се во изолација, што во извесни случаи се и цели паралелки“, се вели во дописот.

На ова министерката Царовска одговори дека најрелевантна институција за прашања по протоколите, планот за работа и сценаријата за настава не е ниту МОН ниту Народниот правобранител, туку Комисијата за заштита од заразни болести.

Извор: Слободен Печат

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...