27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМВР: Судот му дозволи на Рашковски слободно да се движи поради здравствени...

МВР: Судот му дозволи на Рашковски слободно да се движи поради здравствени причини

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, наместо во притвор беше виден како се шета слободно по улиците во општина Аеродром и тоа пред просториите на СВР Аеродром, по ова МВР излезе со изјава и образложение.

По фотографијата која се појави денеска на социјалните мрежи, јасно се гледаше дека станува збор за еден од најблиските соработници на Зоран Заев и клучен играч во Владата Драги Рашковски, како наместо во притвор, тој слободно се шеташе по улиците на општина Аеродром.
По објавите од страна на медиумите за оваа вест, МВР ја истакна и причината.

Почитувани, Драги Рашковски има дозвола од Основен кривичен суд Скопје 1 со која поради здравствени потреби му се дозволува да се оддалечи од домот за да оди во точен период од денот да ја добие здравствената услуга. Дозволата е за точно определени денови. Во останатиот период од денот (освен периодот од неколку часа, кој му е дозволен од судот) Драги Рашковски ја почитува мерката. Конкретно денеска се направени две проверки од полициски службеници на СВР Скопје и Драги Рашковски ја почитувал мерката која му е изречена, изјавија МВР.

Извор:Лидер

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...