Заев не чувствува одговорност, Мицкоски бара затворски казни за пожарот во Тетово

Премиерот Зоран Заев не сака да слушне за оставка, а за се погласните барања за ова во јавноста почна да демонстрира и нервоза и лутина. Запрашан дали барем размислил за оставка од морални причини, поради трагедијата во Тетово, тој одговори но со повисок тон.

На прашањето дали размислил за оставка од морални причини поради трагедијата, Заев одговори: За што Мицкоски да дојде премиер да биде? Не размислувам, затоа што ќе бидат премиер или заменик премиер претседателот на Алијанса, кога ќе заслужат, кога ќе имаат емпатија со народот, кога ќе бидат тука да помогнат, кога ќе дадат идеи, а не вака грозотијата да ја користат на навистина на најперфиден, најлош начин.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски за ваквата изјава на Заев вели дека била доказ дека тој не чувствува никаква одговорност, потенцирајќи дека ваквата изјава предизвикала гадење кај него.

Тој човек не чувствува ни малку морална одговорност и тоа се обидува да го интерпретира дека ако тој замине, Мицкоски ќе бил премиер. Тогаш навистина освен она благо чувство на гадење кое што во овој момент го имам друго немам ништо да кажам – изјави Мицкоски.

Но не само за Заев, јавноста очекува одговорност и од министерот за здравство Филипче. Тој првично кажа дека нема тоа да го направи, за потоа да се предомисли по жестоките реакции во јавноста и да понуди оставка. Но премиерот само го констатирал барањето а за одлуката се уште тактизира.

Извор: Алфа.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here