29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев не чувствува одговорност, Мицкоски бара затворски казни за пожарот во Тетово

Заев не чувствува одговорност, Мицкоски бара затворски казни за пожарот во Тетово

Премиерот Зоран Заев не сака да слушне за оставка, а за се погласните барања за ова во јавноста почна да демонстрира и нервоза и лутина. Запрашан дали барем размислил за оставка од морални причини, поради трагедијата во Тетово, тој одговори но со повисок тон.

На прашањето дали размислил за оставка од морални причини поради трагедијата, Заев одговори: За што Мицкоски да дојде премиер да биде? Не размислувам, затоа што ќе бидат премиер или заменик премиер претседателот на Алијанса, кога ќе заслужат, кога ќе имаат емпатија со народот, кога ќе бидат тука да помогнат, кога ќе дадат идеи, а не вака грозотијата да ја користат на навистина на најперфиден, најлош начин.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски за ваквата изјава на Заев вели дека била доказ дека тој не чувствува никаква одговорност, потенцирајќи дека ваквата изјава предизвикала гадење кај него.

Тој човек не чувствува ни малку морална одговорност и тоа се обидува да го интерпретира дека ако тој замине, Мицкоски ќе бил премиер. Тогаш навистина освен она благо чувство на гадење кое што во овој момент го имам друго немам ништо да кажам – изјави Мицкоски.

Но не само за Заев, јавноста очекува одговорност и од министерот за здравство Филипче. Тој првично кажа дека нема тоа да го направи, за потоа да се предомисли по жестоките реакции во јавноста и да понуди оставка. Но премиерот само го констатирал барањето а за одлуката се уште тактизира.

Извор: Алфа.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...