8.1 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Имињата на 14-те изгорени во тетовскиот пожар нема да бидат објавени, еве...

Имињата на 14-те изгорени во тетовскиот пожар нема да бидат објавени, еве зошто

Translate (Eng):[gtranslate]

Имињата на 14-те пациенти заразени со корона, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после секоја голема несреќа институциите ги објавуваат имињата на жртвите кои загинале, во овој случај, јавноста нема да ги слушне имињата и презимињата на луѓето кои не успеаа да избегаат од огнот, бидејќи биле пациенти.

Од Владата за „Фокус“ објаснуваат дека нивниот идентитет е заштитен со закон.

-Во случајот со трагичната несреќа во Тетово станува збор за пациенти и нивната приватност и идентитет се заштитени согласно закон. Дополнително случајот е под истрага на Обвинителството. Институтот за судска медицина целокупната документација ја предаде на истражните органи, велат од Владата за „Фокус“.

РЕКЛАМА
- Реклами -