17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЖител на Речица им ги отвори врати на дeмонcтpaнтитe за да одат...

Жител на Речица им ги отвори врати на дeмонcтpaнтитe за да одат во седиштето на ДУИ

Жителите на малата Речица се солидаризираа со денешниот протест во Тетово, јавува нашата новинарка од Тетово. Демонстрантите успеаја да поминат преку полицијата, ное не успеаја да стигнат до седиштето. Потоа се обидоа преку споредната улица, но повторно беа блокирани од полицијата, иако граѓанин, ги пушти своите сограѓани низ својата куќа за да стигнат кон седиштето на ДУИ, пренесува Журнал.мк

Еден од демонстрантите, со кече на главата, за време на првата блокада од страна на полицијата, рече дека:

„ДУИ мисли дека има поддршка од Албанците, но нема“

Покрај организаторите, еден од водачите на протестот е Ибн Емшиу, кој за време на пожарот загуби двајца членови на семејството, неговиот брат и неговиот татко.

За време на протестот,се изгуби едно момче кое учествуваше во демонстарциите.

„Дали имате Господ, ослободи го патот, да го најдам момчето, ако му се случи нешто, одговорен е Амир, шефот на полицијата. Патот е јавен, не е ваш“, им се обрати Емшиу на полицајците.

Во меѓувреме, медиумите објавија дека најмалку едно лице е уапсено за време на протестот кое се упатило кон седиштето на ДУИ преку спореден пат.

Претходно, револтираните членови на семејството одржаа говор пред општината, а потоа фрлаа со јајца кон овој објект.

Инфомакс

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...