26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаКондовски: Да се одигра партија шаx со лицата со оштетен вид е...

Кондовски: Да се одигра партија шаx со лицата со оштетен вид е прилика да се слушнат нивните барања и проблеми со кои се соочуваат во секојдневието

Да се одигра партија шаx со лицата со оштетен вид е прилика да се слушнат нивните барања и проблеми со кои се соочуваат во секојдневието.


Со Претседателот на Здружението на слепи лица, Стевче Костадиновски, разговаравме за потребата од доопремување на Ресурсниот центар во Битола со компјутер и печатар со Брајово писмо, специјално наменето на лицата со слаб вид, како и за унапредување на условите за движење и превоз.
Да не целиме веќе кон минимални, туку максимални европски стандарди кои ќе го унапредат квалитетот на живот на оваа категорија граѓани!

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...