20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаОд вчерашните протести во Тетово: Ми ја изгореа сестра ми, само таа...

Од вчерашните протести во Тетово: Ми ја изгореа сестра ми, само таа знае како испуштила душа…

Голем број на граѓани вчера излегоа протест да го искажат својот револ по големата трагедија во тетовската болница во која живи изгореа 14 пациенти, а и после десетина дена речиси од никој немма никаква одговорност.
Меѓу демонстраните, имаше и луѓе кои што загубиле свои блиски во пожарот кој што избувнал во ковид модуларната болница. Еден од нив ја загубил и својата сестра.

Запрашан од страна на новинар на порталот „Pa Censurë“, „Зошто излегол на протес?“, тој одговори дека „Излегол поради неговата сестра, бидејќи таа била една од 14 жртви во опожарената болница во Тетово“.

 

Тој потенцираше дека бара правда и што побрзо да излези на виделина вистината за пожарот во болницата, пишува Pa Censurë. Тој додаде дека доколку неговат сестра починеше од болеста, болката ќе беше помала, но тоа што и се случи на неговата сестра е неприфатливо за него.

Инаку, протестот почна од центарот на Тетово по што демонстратите се упатија кон општинската зграда кон која фрлаа јајца.

 

По општинската зграда демонстрантите се упатија кон седиштето на ДУИ, каде се судрија со полицијата. Полициски кордони распоредени низ улиците во Мала Речица не дозволија протестот да заврши пред Демократската унија за интеграција, па на моменти атмосферата стануваше тензична.

 

Ваква ескалација на ситуацијата доведе откако на 8-ми септември изгоре модуларната болница во Тетово, а во пожарот изгореа 14 лица. „Капка која ја прели чашата“ беше неприфатената оставка на Венко Филипче од страна на Зоран Заев, која наликуваше на оркестрирана ситуација.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...