5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Стручни лица ќе дебатираат за реформите во образованието

Стручни лица ќе дебатираат за реформите во образованието

Translate (Eng):[gtranslate]

Јавна трибина за реформите во образованието се одржува пред Собранието, откако граѓанската иницијатива “Настава и учебници мора да има” не успеа да ја разубеди Царовска да се откаже од реформите во образованието. Тие велат дека не се против реформи туку се против, како што велат, лошите реформи коо ги спроведува МОН, а оттаму немаат слух за нивните барања.

На трибината ќе дискутираат стручни лица од различни области за концепцијата во основното образование како и дигитализацијата на учебниците.

Дебатата во живо може да ја проследите на овој линк.

РЕКЛАМА

- Реклами -