26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаСтручни лица ќе дебатираат за реформите во образованието

Стручни лица ќе дебатираат за реформите во образованието

Јавна трибина за реформите во образованието се одржува пред Собранието, откако граѓанската иницијатива “Настава и учебници мора да има” не успеа да ја разубеди Царовска да се откаже од реформите во образованието. Тие велат дека не се против реформи туку се против, како што велат, лошите реформи коо ги спроведува МОН, а оттаму немаат слух за нивните барања.

На трибината ќе дискутираат стручни лица од различни области за концепцијата во основното образование како и дигитализацијата на учебниците.

Дебатата во живо може да ја проследите на овој линк.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...