34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаТрет пат ја згрешија химната, овој пат на Макфест

Трет пат ја згрешија химната, овој пат на Макфест

По Тамара Тодевска и Нина Јанева уште една пејачка ја згреши македонската химна.

На отворањето на втората вечер од триесет и шестото издание на Фестивалот на музика „Макфест“ беше изведена македонската химна. Оперската пејачка Елена Голомеова наместо да ја испее оригиналната верзија од химната усвоена во 1991 година, таа ја изведе верзијата испеана од В. Илиева, Н. Бадев и А. Сариевски.
ByСкопје 1

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...