17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаДивоградбата на Шилегов ќе биде урната по смена на власта-Реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Дивоградбата на Шилегов ќе биде урната по смена на власта-Реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Зградата дивоградба на Шилегов ќе биде урната веднаш по смена на власта, општеството треба да се исчисти од криминалци, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Според оваа партија, институциите со денови молчат за луксузната дивоградба на Петре Шилегов.

„Да беше дивоградба на обичен граѓанин досега ќе беше срушена, но кога станува збор за функционер на СДСМ инспекторите никаде ги нема. Институциите се неми пред криминалот на градоначалникот во заминување Петре Шилегов. Дваесетина дена јавно се посочува дека Петре Шилегов менува документи во Катастар во неработен ден во сабота“, пишува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ, дополнуваат од партијата, посочува со денови дека Петре Шилегов пријавил имот изградена луксузна вила од 300м² со 4 пати помала вредност. Дваесетина дена секој ден јавно се посочува дека Петре Шилегов има коли од 130.000 евра, кои што не се пријавени во анкетниот лист, додаваaт од таму.

Велат, дека освен што институциите молчат, дури и Петре Шилегов се крие од камери и бега од одговори.

Јавното обвинителството мора да почне да работи по допрен глас, потенцираат од опозициската партија, додавајќи дека молчењето на институциите единствено значи соучество и злоупотреба.

„Петре Шилегов е веќе завршена приказна. Шилегов не смее да избега од одговори и одговорност“, стои напишано во писмениот допис од ВМРО-ДПМНЕ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...