22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЗдравствениот систем на колена, фалат протоколи за лекување, фали медицински кадар

Здравствениот систем на колена, фалат протоколи за лекување, фали медицински кадар

Пандемијата не се смирува а здравствениот систем е речиси пред колапс – бројот на починати на дневно ниво е обесхрабривачки. И додека надлежните постојано се правдаат дека за високата смртност причините се доцното доаѓање на лекар и претходните заболувања, експертите алармираат – проблем е недостатокот на протоколи за лекување но и недостаток на медицински кадар.

Зголемениот број на смртни случаи делумно се должи на фактот што пациентите релативно доцна бараат лекарска помош. Се хоспитализираат во исклучително тешка здраствена состојба. Недостатокот на протоколи има влијание, но сепак недостатокот на медицинскиот кадар од лекар, сестра, болничар има исто така големо влијание. Нашата држава има продукција на висококвалитетен медицински кадар но сепак миграцијата кон западноевропските земји придонесе да имаме и тоа каков недостаток на  кадар – вели за Алфа др. Владимир Ристовски специјалист интернист и субспецијалист кардиолог.

Поразителни се податоците на „Covid Data Check“.  Македонија убедливо е со највисока смртност од коронавирус во Европа. Од 4 до 17 септември, Македонија  е на првото место со 18,4 проценти на смртност. Втора е Црна Гора со 13,4 проценти, па Бугарија со 13,1. Во Србија, процентот е многу помал и изнесува 4,1 отсто.

Здравствените власти постојано апелираат, стапката на вакцинација да се зголеми, и експертите согласни – бројот на заразени и починати ќе се намалува со сериозна имунизација но појаснуваат – за да создадат имунитет нововакцинираните потребно е минимум 2 месеци и тоа зависи од типот на вакцината.  Дополнително загрижува лошата клиничка слика на хоспитализираните пациенти. Само во ковид центарот во ГОБ „8 септември“ повеќе од 80% се на кислородна поддршка, а голем дел се на неинвазивна механичка вентилација на Одделот за интензивно ковид лекување.

 

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...