20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаКОД: 42-ца Тајванци вршеле измами по телефон, работеле во импровизираните кол центри...

КОД: 42-ца Тајванци вршеле измами по телефон, работеле во импровизираните кол центри и од тука врбувале луѓе во Азија

Македонија била одбрана само како поволна локација од каде 42-ца Тајванци ќе вршат измами по телефон, работеле во импровизираните кол центри и од тука врбувале луѓе во Азија. Заложници, држени под присила, млади од далечна земја, во Mакедонија биле жртви на трговија со луѓе, но од тајванските власти осомничени за измами со пари. Тука никој со месеци не ги забележал.

Вкупно биле приведени 42 ца и тоа во една од куќите биле сместени 13 а во друга 29 тајванци. Се работело за луксузни вили кои според она што е објавено подоцна во тајванските медиуми една од нив имала и базен.

Но полицајците затекнале хаос, луѓе кои спијат на душеци по земја стуткани еден до друг, а дури и дел од храната и лековите кои биле затекнати биле донесени од Тајван. Опремета која ја користеле за јавување во нивната земја или Кина исто така била донесена од таму.

При претресот биле запленети 62 мобилни телефони, 35 сим картички, лаптоп таблет двд плеер пасоши и 30 илјади евра.

Во КОД вечерва и за ерменската дипломатска афера, зошто дипломатите на МНР се однесувале како тајни агенти, поради што се криеше најголемиот скандал на македонската дипломатија, кои се вклучените луѓе во аферата која е откриена откако дипломат од Македонија е уапсен во Врање.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...