22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЕден од петмината уапсени за протестот во Тетово започна штрајк со глад

Еден од петмината уапсени за протестот во Тетово започна штрајк со глад

Петтемина уапсени за инцидентите кои се случија на протестите во Тетово, меѓу кои е и организаторот Блерим Ахмеди се сомничат за учество во толпа, а четворица од нив и за напад врз службено лице, дело за кое е предвидена казна затвор и до пет години.

РАДИО ЛИДЕР
СЛУШАЈ

Еден од петмината уапсени за протестот во Тетово започна штрајк со глад
Петтемина уапсени за инцидентите кои се случија на протестите во Тетово, меѓу кои е и организаторот Блерим Ахмеди се сомничат за учество во толпа, а четворица од нив и за напад врз службено лице, дело за кое е предвидена казна затвор и до пет години.

ХРОНИКА
20.09.2021. 08:48

Еден од петмината уапсени за протестот во Тетово започна штрајк со глад
Според информациите во медиумите Ахмеди почнал штрајк со глад во затворот во Скопје.

Основното јавно обвинителство Тетово, по поднесена пријава од СВР Тетово, поведе постапка против 5 лица за кои постои основано сомнение дека за време на протестите во Тетово, одржани на 17 септември 2021 година, го сториле кривичното дело – Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие од член 384 став 2 од КЗ. За четворица од нив постапка се води и за сторено кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедност од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Извор: Лидер

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...