29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: За четири години со СДСМ просечната плата порасна за над 6.000...

Заев: За четири години со СДСМ просечната плата порасна за над 6.000 денари

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во ТВ дуелот на Канал 5 истакна дека за четири години и три месеци СДСМ успеа да ја покачи просечната плата за над 6.000 денари, беше 20.800, сега е 28.744 денари, а со ВМРО-ДПМНЕ за шест години порасна само 1.700 денари.

Минималната плата беше 9.000 денари, некаде ја даваа и 8.000 денари, сега е 15.200, стапката на невработеност беше некаде околу 25 проценти сега е 15,9, намалена за над 9 проценти, а БДП продолжува да расте и покрај пандемијата, истакна претседателот Заев.

Тој нагласи дека од овие 4 години и 3 месеци, скоро 2 се во пандемија, со девастирачко влијание насекаде во светот, но и покрај пандемијата имаме одлични резултати, економијата се враќа во живот.

Имаме три пати повеќе странски инвестиции, отколку ВМРО-ДПМНЕ во 11 години, во 2018 година имавме рекордни 624 милиони евра странски инвестиции, рече Заев, додавајќи дека се што работиме е за подобрите економските политики, заради економските перспективи на граѓаните. Главен пилар и цел на оваа влада бил и продолжува да биде повисок животниот стандард, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...