26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаПетгодишно детенце од Мала Речица искасапено од глутница кучиња, хоспитализирано е на...

Петгодишно детенце од Мала Речица искасапено од глутница кучиња, хоспитализирано е на Детската клиника

Пет годишно дете од тетовска Мала Речица е тешко повредено од бездомни кучиња и поради тоа има рани од каснувањето по цело тело, од главата па се до стопалата. Нападот се случил вчера претпладне, а околу 13 часот и 40 минути во СВР Тетово каснувањето го пријавил неговиот 57 годишен дедо, пренесува Сител.

Семејството реагира на тоа што во тетовската Клиничка болница детото ја нема добиено вакцината против беснило која се дава при каснување од куче. Детото било однесено денеска во Скопје за да ја прими вакцината.
-Беше 10.30 часот пред портата кога го нападнале цел чопор на кучиња. Среќа што соседот успеал да ги избрка некако. Има каснување на цело тело, на око, на уше, на грбот, на раце и нозе, по телото. Не можев да го подигнам од што го болеше секаде. Во болница имаше шиење посебно на око, па кај друг лекар за лице, па друго место за грбот. Прими само една вакцина, а за другата против беснило мора да одиме во Скопје затоа што овде ја нема, изјави мајката Валбона Мемети.

Детето добило антитетанус, инфузија и антибиотици, а во болничкиот извештај стои дека е консултиран инфектолог за антирабиес превенција. Потоа и дека се упатува на Клиниката за инфективни болести во Скопје, стои напишано на лекарскиот извештај.
Од раководството на тетовска клиничка болница доставија документ – договор за набавка, со кој тврдат дека има набавено таква вакцина и серум против беснило, но немаа одговор зошто детето за тоа е пратено во Скопје.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...