20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветСеверина го осудува српскиот патријарх:  За ова што го направи нека се...

Северина го осудува српскиот патријарх:  За ова што го направи нека се помоли за спас на својата душа, ќе му треба

Во големото интервју што изминативе денови го даде Северина Вучковиќ, хрватската пејачка го обвини српскиот бизнисмен Милан Поповиќ дека психички ја злоупотребувал, па наброја судии, лекари, работници на центарот за социјални работи и моќни луѓе, кои, како што наведува, со нејзиниот поранешен партнер во Загреб систематски работеле на тоа трајно да ѝ го одземат детето.

Еден од тие моќни луѓе, вели, е и новоизбраниот поглавар на Српската православна црква, Порфириј.

– Тука е и новоизбраниот поглавар на Српската православна црква, славниот Порфириј, пријателот на Милан кој наводно ми простува нешто, а јас не барам прошка од него. Tој прво нека се покае за своите гревови и нека се помоли за спасение на својата душа. Ќе му треба. Порфириј, како добар пријател на Милан, дозволи детето крстено во католичката црква повторно да се крсти во православната црква без согласност на мајката. Тоа никаде го нема, изјави Северина за Х-алтер.орг.

Во изминатите неколку денови во јавноста протекоа гласини дека Северина му праќала заканувачки пораки на патријархот и дека затоа тој ја пријавил во ДОРХ (Државно обвинителство на Република Хрватска).

Набрзо пријавата до државното обвинителство беше демантирана, а медиумите ја објавија веста дека токму крштевањето на малиот Александар во православната црква е причина за нивниот конфликт.

Religija.mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...