30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаСветЦипрас- ФФМ Не може да се вика поинаку од Фудбалска федерација на...

Ципрас- ФФМ Не може да се вика поинаку од Фудбалска федерација на Северна Македонија”а мора да се сменат и трговските ознаки и учебниците

Одговарајќи на новинарско прашање за Договорот од Преспа, Ципрас посочи дека и Северна Македонија треба да го исполни својот дел во однос на спроведувањето на договорот и упати критики до актуелниот грчки премиер дека е „слаб и плашлив” за конкретната тема.

Рече дека Мицотакис се крие зад изговори, но и оти лицемерно се бореше против договорот „за да искористи конкретна струја од тој период, а денес, иако самиот ја разбра потребата да го почитува договорот, не се охрабрува да ги донесе за ратификација во Парламентот трите меморандуми”, кои според Ципрас се многу позитивни за Грција.

„Едниот се однесува на одбрана на воздушниот простор на Северна Македонија од грчки воени авиони, а другите се договори со економска содржина, кои кога ти, што се поволни за тебе, не ги промовираш, немаш преговарачка сила да бараш од твоите партнери да го почитуваат и спроведат договорот. Не бара од нив да го почитуваат и спроведат договорот и ги остава опуштени. Кој има корист од ова? Да ви кажам јас кој има корист? Турција има корист од ова“, рече Ципрас, објаснувајќи дека една од намерите на Турција била „на Балканот да создаде Либија”.

Лидерот на Сириза порача дека и Северна Македонија мора да го спроведе својот дел од договорот и ги спомена трговските ознаки, учебниците, како и спортските здруженија, а како пример ја зема Фудбалската федерација, за која рече дека „не може да се вика поинаку од Фудбалска федерација на Северна Македонија”.

„Кој ќе ги притисне да го спроведат ова? Кога немаш храброст да ги донесеш за гласање, за ратификација трите меморандуми, бидејќи имаш пратеничка група која се плашиш да не ја загубиш. Толку е слаб и кукавица“, коментираше Ципрас за Мицотакис.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...