5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Кондовски во посета на селото Меџитлија за да слушне што земјоделците бараат...

Кондовски во посета на селото Меџитлија за да слушне што земјоделците бараат и очекуваат од идната локална самоуправа

Translate (Eng):[gtranslate]

Во какви услови живеат и работат земјоделците може да се почуствува само заедно со нив на терен, во нивите и на фармите…
Од досегашната работа во агро секторот многу добро ги познавам приликите и неприликите во земјоделството, но овој пат го посетив селото Меџитлија за да слушнам што земјоделците бараат и очекуваат од идната локална самоуправа.


Земјоделците се скромни луѓе! Од новата локална самоуправа тие бараат отворена врата и непречена комуникација!
Само тоа е начинот на проблемите да се одговори со вистински решенија!
Пелагонија е најголемата житница! Пелагониските земјоделци заслужуваат достинствени услови за живот и работа и вреднување на трудот кој го вложуваат!
Разговаравме и за потребата од унапредување на просторот за испаша на стоката, состојбите поврзани со земјоделското земјиште и зелената нафта, реконструкција на локалните улици низ селото, но и уредување на спортски терени за младите!

РЕКЛАМА
- Реклами -