20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаКондовски во посета на селото Меџитлија за да слушне што земјоделците бараат...

Кондовски во посета на селото Меџитлија за да слушне што земјоделците бараат и очекуваат од идната локална самоуправа

Во какви услови живеат и работат земјоделците може да се почуствува само заедно со нив на терен, во нивите и на фармите…
Од досегашната работа во агро секторот многу добро ги познавам приликите и неприликите во земјоделството, но овој пат го посетив селото Меџитлија за да слушнам што земјоделците бараат и очекуваат од идната локална самоуправа.


Земјоделците се скромни луѓе! Од новата локална самоуправа тие бараат отворена врата и непречена комуникација!
Само тоа е начинот на проблемите да се одговори со вистински решенија!
Пелагонија е најголемата житница! Пелагониските земјоделци заслужуваат достинствени услови за живот и работа и вреднување на трудот кој го вложуваат!
Разговаравме и за потребата од унапредување на просторот за испаша на стоката, состојбите поврзани со земјоделското земјиште и зелената нафта, реконструкција на локалните улици низ селото, но и уредување на спортски терени за младите!

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...