24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаРамиз Мерко ќе го отвори новото музичко училиште во Струга

Рамиз Мерко ќе го отвори новото музичко училиште во Струга

По речиси три недели задоцнување ќе започне учебната година во новоформираното општинско основно музичко училиште во Струга. На стартот на учебната година ќе се појават градоначалникот и министерот за информатичко општество Јетон Шаќири, пишува Мики Трајковски за Алсат.

Родителите преку вибер добиле известување дека претходно закажаните часови за 20 и 21 септември се одложуваат. Наместо тоа, тие ќе се одржат утре и тоа не наутро, туку во 18 часот. Денеска во Алсат родители реагираа за ваквите случувања во училиштето. Велат – им се чини дека станува збор мешање на политиката во образованието. Не сакаа да зборуваат во камера за евентуално нивните деца потоа да не трпат последици во наставата.

Според агендата, се планира градоначалникот и Шаќири да одржат поздравни говори пред децата, родителите и наставниците. Инаку, станува збор за околу 100 запишани деца. Алсат праша во училиштето зошто три недели се доцни со почетокот на наставата? Директорот вели – доцна завршиле процедурите за запишување на училиштето во Централниот регистар.

„Задоволство ми е што за прв пат во Струга отвораме музичко училиште и утре ни е свеченоста. Јас не можев да го заобиколам основачот. Затоа утре ќе биде присутен и градоначалникот, како основач на училиштето и министерот за информатичко општество, кој ќе ги предаде нормативните акти на училиштето…“, изјави Алтин Зиба-директор на музичко училиште во Струга.

Од Министерството за образование само кратко одговорија дека активностите на функционерите пред и за време на изборниот период се уредени со Изборниот законик. За фактот дека наставата во ова училиште ќе почне со доцнење од три недели – немаа коментар.

Мики Трајковски Алсат Тв

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...