28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаMaкедонија треба да има став и за подморници

Maкедонија треба да има став и за подморници

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Њујорк изјави дека членките на Алијансата треба да останат обединети и покрај несогласувањата околу раскинувањето на договорите за продажба на француски подморници на Австралија, како дел од новото стратешко партнерство помеѓу САД, Велика Британија и Австралија.

Столтенберг рече дека членките на НАТО не треба да дозволат спорот меѓу Франција и САД и Велика Британија да доведе до траен раскол..
Столтенберг побара членките на НАТО да имаат единствен став.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Њујорк изјави дека членките на Алијансата треба да останат обединети и покрај несогласувањата околу раскинувањето на договорите за продажба на француски подморници на Австралија, како дел од новото стратешко партнерство помеѓу САД, Велика Британија и Австралија.

Столтенберг рече дека членките на НАТО не треба да дозволат спорот меѓу Франција и САД и Велика Британија да доведе до траен раскол.

Лидерите на Европската унија (ЕУ) ја поддржаа Франција во спорот околу одлуката на Австралија да се откаже од договорот со Французите за купување подморници и да потпише трилатерален азиско-пацифички безбедносен договор со САД и Велика Британија.

Сепак, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, не поддржа ниедна страна, и го истакна единството околу главните цели на Алијансата.

– Сосема го разбирам разочарувањето на Франција. Во исто време, сојузниците во НАТО се согласуваат за најважните работи, а тоа е дека ние мора да бидеме обединети за да се соочиме со заедничките предизвици, вклучително и промена на глобалната рамнотежа на силите, рече тој на маргините на Генералното собрание на ОН.
Столтенберг изрази уверување дека Франција, Велика Британија и САД „ќе најдат пат напред и нема да дозволат несогласувања да создадат трајни проблеми за алијансата“.

Француските власти постојано го осудуваат раскинувањето на договорот и новото стратешко партнерство меѓу трите земји, сметајќи го за предавство.

Министрите за надворешни работи на ЕУ изразија поддршка за Франција по состанокот на маргините на Генералното собрание на ОН.

Австралија тврди дека договорот за подморници се однесува на заштита на нејзините стратешки интереси во услови на општа загриженост за зголеменото влијание на Кина.

Канбера го откажа купувањето на 12 француски дизел-електрични подморници, во вредност од 66 милијарди долари, и наместо тоа одлучи да купи најмалку осум технолошки напредни, нуклеарни подморници од Велика Британија и САД.

Обединетото Кралство и САД инсистираат дека несогласувањето не треба да ги наруши нивните севкупни односи со Франција..

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...