19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот на Ѓорче објави фото со Баба Перса која лани го „пљукаше“...

Градоначалникот на Ѓорче објави фото со Баба Перса која лани го „пљукаше“ пред луѓе на улица

Александар Наумоски е еден од реткитре актуелни градоначалници на власта во Скопје, кој ја добива довербата да трча по втор мандат на локалните избори.

Во интервју за Прес24 вели дека резултатите остварени во овие изминати четири години се основата од која тргнува да ја барам довербата од неговите сограѓани.

-Ѓорче Петров мора да продолжи по патот на напредокот, мора да продолжи да се развива како модерна, урбана, отворена и европска општина со услови за хумано живеење, со можности за младите да останат овде и овде да ја градат својата иднина, вели Александар Наумоски, кандидат на СДСМ за градоначалник на Општина Ѓорче Петров во интервју за Прес24.

-Пред четири години затекнавме една состојба на голема разлика меѓу урбаниот и руралниот дел, па оттаму нашите приоритети ги насочивме кон инвестиции и проекти кои значеа унапредување на квалитетот на живот во руралните населени места.

Тоа на почетокот ни донесе негативни коментари од жителите на урбаниот дел од општината, но денес, четири години подоцна сведочиме на вистински рамномерен развој, нешто што е реткост за другите општини во државата, вели Наумовски,кој потенцира дека успеал да реализира 80% од програмата, што ја ветил на претходните локални избори.
Според него потребни се промени во децентрализацијата на локалната власт, особено во делот на фискалната децентрализација.-Потребно е изнаоѓање начин на поинакво финансирање на општините, кои не би зависеле само од комуналии особено што веќе сме доведени во ситуација некои општини во Град Скопје веќе и да немаат простор за нови градби а тоа значи дека нема..да имаат пари од комуналии што сериозно ќе се одрази врз нивното функционирање, вели Александар Наумоски во интервју за Прес 24.

да имаат пари од комуналии што сериозно ќе се одрази врз нивното функционирање, вели
Александар Наумоски во интервју за Прес 24.

Пред две години баба Перса, жителка на Волково ги критикуваше премиерот Зоран Заев и градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, додека шетаа низ населбата, дека ништо не направиле во Горно маало.
Дека газат по кал и неасфалтирани улици. Тогаш градоначалникот веднаш ја демантираше.

Тој, по посетата на Волково со премиерот, ја посети улицата на која живее жената и презентира што сработиле. Порталот “Фокус” објави негово видео во кое што тој возвраќа на критиките.

„Во Горно маало немаме ништо. Сите само кажувате, а немате ништо исполнето. Од средсело накај Кучково, поминете господине градоначалниче и премиере, да видиме по каква улица одиме ние. Каде ни учат децата, по какви калови одиме“, рече жителката.

Денес градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски на својот фејсбук профил објави слика заедно со баба Перса со која имаше недоразбирање и напиша:

Баба Перса нашиот критичар ни даде искрена поддршка за проектите со укажување дека повторно ќе не „кара“. Задоволна е од сработеното.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...