22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаКондовски: Задоволство ми беше во Старата чаршија во Битола да го посетам...

Кондовски: Задоволство ми беше во Старата чаршија во Битола да го посетам традиционалниот „Пазар на фармери“ во организација на „Слоу Фуд Битола“

Задоволство ми беше денеска во Старата чаршија во Битола да го посетам традиционалниот „Пазар на фармери“ во организација на „Слоу Фуд Битола“.
Тоа за мене беше прилика, покрај другото, да пробам масло од лешник, уште еден од многуте изложени високо квалитетни производи на локалните производители, кои со многу труд и посветеност ја одржуваат понудата на органска храна.
Им честитам на локалните фармери и затоа што изградија надалеку препознатливи брендови на буковска пипер, мариовски мед, бистрички јаболка, македонско вино и локални млечни производи, кои денеска битолчани можеа да ги дегустираат и купат во рамките на манифестацијата.
Поддршката од локалната самоуправа е меѓу клучните основи уште повеќе да се подигнат стандардите во производството на органска храна, да се прошират капацитетите, граѓаните да имаат поголеми можности да набават квалитетни и здрави земјоделски производи, а производителите полесно да стигнат до своите купувачи.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...