22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаБорба што ќе се памети: Австралиецот со македонски корени ја одбрани титулата...

Борба што ќе се памети: Австралиецот со македонски корени ја одбрани титулата шампион во перо категорија во УФЦ, совладувајќи го предизвикувачот Брајан Ортега од САД.

Александар Волкановски, Австралиецот со македонски корени ја одбрани титулата шампион во перо категорија во УФЦ совладувајќи го предизвикувачот Брајан Ортега од САД.

Во полната „Т-мобиле“ арена во Лас Вегас се очекуваше детронизирање на Волкановски бидејќи не е многу популарен меѓу Американците но тој ги замолчи сите и го совлада Ортега со едногласна судиска одлука (49-46, 50-45, 50-44) по пет возбудливи рунди.

Ова е втора одбрана на појасот во перо категорија за Волкановски и 20. победа едноподруго во неговата ММА-кариера, во која има вкупен биланс 23-1. Ортега го претрпе вториот пораз во 17 борби.

Волкановски е роден во Варила, Австралија, од мајка Гркинка и татко Македонец. Видео: Тука

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...