19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаВо стариот дел на Охрид се уриваат стари куќи за да се...

Во стариот дел на Охрид се уриваат стари куќи за да се градат згради

Во стариот дел на градот никнуваат објекти кои го нарушуваат автентичниот лик. Група граѓани од Варош преку собир по втор пат го изразија својот револт тие велат дека на само неколку чекори до Завод и Музеј се руши стара куќа со приземје и еден кат а на нејзино место ќе се гради четирикатница која не ги запазува димензиите габаритите и висините од деталниот урбанистички план во строго заштитената зона.

Граѓаните велат дека во време кога УНЕСКО стого бара почитување на законите и Планот за управување со Охридскиот регион, не се почитува законот за заштита на старото градско јадро.

Од охридскиот Завод и музеј за Сител велат дека се запознаени со случајот но посочуваат дека до нив не е пристигнато писмено известување за градежни активности ни од страна на Управата за заштита на културното наследство ниту од сопственикот на објектот.

 

ЕДНО ЗБОРУВАЈ, ДРУГО ПРАВИ….

Се чини дека и покрај ветувањата на надлежните пред Комитетот за светско наследство на УНЕСКО годинава, продолжува деградацијата на автентичноста и интегритетот на стариот град на Охрид.

Прашањето е, зошто е тоа така, кога културното наследство на Охрид е формално-правно заштитено, и тоа со:
⚖️ Закон за заштита на културното наследство (20/2004 и посл. измени)
⚖️ Закон за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот Регион (75/2010)
⚖️ Закон за прогласување на Старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значење (47/2011, 154/2015)
📌 План за управување со светското природно и културно наследство на Охридскиот Регион (2020-2029) (45/2020).

#УНЕСКО #светсконаследство #културнонаследство #Охрид
Пишува SOS Охрид

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...