5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Свет Гласањето заврши: Швајцарија кажа „ДА“ за истополовите бракови

Гласањето заврши: Швајцарија кажа „ДА“ за истополовите бракови

Translate (Eng):[gtranslate]

Хомосексуалните двојки во Швајцарија можеа формално да стапат во животно партнерство од 2007 година, но од денес им се даваат нови права. Едно од нив е дека ќе им овозможи на истополовите двојки да посвојат дете заедно
На денешниот референдум Швајцарците гласаа „за“ можноста за склучување истополови бракови, што се смета за голем пораз за сите противници кои тоа го претставуваа како закана за благосостојбата на децата, пренесе Хина.

64,1 отсто од гласачите на референдумот гласаа „за“, што се и конечните резултати објавени од федералната влада, а сите швајцарски кантони, вклучувајќи ги и најконзервативните, гласаа за „брак за сите“.

„Ова е историски ден“, објавија од седиштето „Поддржувачи на брак“ за сите.

РЕКЛАМА

„Денес, тоа е одраз на промената на менталитетот што почна да се случува во последните 20 години. Тоа е навистина одраз на многу широко и важно прифаќање на ЛГБТ луѓето во општеството “,

рече Олга Баранова, портпарол на управниот одбор, пренесе АФП.
За членовите на Либера, кој ја водеше кампањата, „ова е ден на славење и победа по осумгодишна кампања“ и момент да се посочи дека со прифаќањето хомосексуални бракови, Швајцарија е на исто ниво со другите земји кои веќе се на ова ниво на отвореност и напредок.

Во Западна Европа, Холандија се издвои меѓу првите во 2001 година, кога станува збор за правата на ЛГБТ заедницата. Во Франција, бракот е легален за секого од 2013 година, во Германија од 2017 година.

Можно е посвојување дете
Хомосексуалните двојки во Швајцарија можеа формално да стапат во животно партнерство од 2007 година, но од денес им се даваат нови права. Едно од нив е дека ќе им овозможи на истополовите двојки да посвојат дете заедно, а на женските истополови парови ќе им биде дозволено да користат донација на сперма.

За Моника Роџер, потпретседател на популистичката партија УДЦ, првата партија во Швајцарија, оваа недела е „црн ден“ за благосостојбата на децата.

Таа рече дека се плаши дека во некои случаи ќе биде потребно сурогат мајчинство или донација на јајце-клетки.
Инфомакс

- Реклами -