Д-р Јевтиќ предупредува: Беснее стомачен вирус со слични симптоми како Ковид.

Во текот на овој период карактеристични се стомачните вируси и бактериски инфекции и поради тоа има се повеќе повици до брза помош, а симптомите понекогаш може да бидат слични на ковид -19, така што кај луѓето предизвикува дополнителен страв, изјави за утринската програма на РТС, д -р Данијела Јевтиќ.

„Стомачниот вирус често е болест на валкани раце, се пренесува преку вода, овошје, зеленчук, па дури и валкани предмети. Инфекцијата може да личи на ковид, а проблемите се јавуваат околу 24 часа по изложувањето. Тоа е отпорен вирус и може да остане во телото дури триесетина дена. Се повеќе граѓани се јавуваат за совети за проблеми со стомакот. Инфекциите со стомачни вируси периодов се почести, тие се присутни и кај децата и кај возрасните, и важно е да се запамети дека најмладите и најстарите се и најзагрозени. Кај нив, регулаторните системи за компензација не се доволно ефикасни, а губењето на течности и сол е опасно за нив “, рече д -р Јевтиќ.

 

„Првите симптоми ќе бидат надуеност, треска, повраќање, дијареа, па дури и зголемени лимфни жлезди или течење на носот“, предупреди докторката.

Целиот текст на Женски Магазин

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here