21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаД-р Јевтиќ предупредува: Беснее стомачен вирус со слични симптоми како Ковид.

Д-р Јевтиќ предупредува: Беснее стомачен вирус со слични симптоми како Ковид.

Во текот на овој период карактеристични се стомачните вируси и бактериски инфекции и поради тоа има се повеќе повици до брза помош, а симптомите понекогаш може да бидат слични на ковид -19, така што кај луѓето предизвикува дополнителен страв, изјави за утринската програма на РТС, д -р Данијела Јевтиќ.

„Стомачниот вирус често е болест на валкани раце, се пренесува преку вода, овошје, зеленчук, па дури и валкани предмети. Инфекцијата може да личи на ковид, а проблемите се јавуваат околу 24 часа по изложувањето. Тоа е отпорен вирус и може да остане во телото дури триесетина дена. Се повеќе граѓани се јавуваат за совети за проблеми со стомакот. Инфекциите со стомачни вируси периодов се почести, тие се присутни и кај децата и кај возрасните, и важно е да се запамети дека најмладите и најстарите се и најзагрозени. Кај нив, регулаторните системи за компензација не се доволно ефикасни, а губењето на течности и сол е опасно за нив “, рече д -р Јевтиќ.

 

„Првите симптоми ќе бидат надуеност, треска, повраќање, дијареа, па дури и зголемени лимфни жлезди или течење на носот“, предупреди докторката.

Целиот текст на Женски Магазин

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...