29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Верувам во чиста победа, да го освоиме Градот Скопје, поголем број...

Заев: Верувам во чиста победа, да го освоиме Градот Скопје, поголем број на градоначалници, на советници и повеќе гласови

Очекувам верификација на политиките. Моите очекувања се дека ќе оствариме чиста победа. Според мене чиста победа е Градот Скопје, каде што живее една третина од граѓаните, поголем број на освоени општини, поголем број на советници и поголем број на гласови. Тоа е чсита победа и верувам дека ќе успееме во тоа“ кажа премиерот Зоран Заев во неговото гостување на „24 анализа“.

Тој додаде дека е свесен дека е тешко да се повтори доминантната победа од 2017 година, но сепак најави дека верува дека граѓаните ќе го изберат најдоброто и победата на СДСМ ќе биде јасна и видлива.

„Имаме подобри личности од политичките противници. На овие избори партиите не се толку важни. Верувам дека имаме подобри кандидати и дека ги најдовме најдобрите личности“ кажа премиерот Зеав.

Тој додаде дека кандидатите за градоначалници и советници се бирале преку анкети и истражувања на членството на партијата, но и на граѓаните кои живеат во опшнитите.

„Кога го бирате најдобриот, ги гледате досегашните постигнувања во животот, проверувате теренски анкети, еден, два, три пати и го истакнувате тоа што е најдобро во очите на граѓаните“ кажа Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...