20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: „Го сменив името на земјата, а потоа победив на изборите, затоа...

Заев: „Го сменив името на земјата, а потоа победив на изборите, затоа што граѓаните почнаа да веруваат во иднината.

Заев рече дека се работи за земјоделски производи побрзо да стигнат на пазарот во соседните земји.

„Познати сме по нашите добри производи. Во моментов, секогаш има 200 камиони кои чекаат на граница. Зошто да не им помогнете на овие претприемачи велејќи дека контролата на храната од Македонија е препознаена и во Србија? Се работи за заемно признавање на документи“, додаде тој,пишува Локално. Мк.

Заев рече дека во следниот чекор ќе се направи обид за подобрување на културната соработка, на пример, преку соработка на филмската индустрија.

Запрашан за претстојната посета на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, во Скопје, и на кои теми Европејците треба повеќе да разговараат, Заев рече дека понекогаш членките на Унијата забораваат на причината за соработката.

„ЕУ е најдобриот проект во светот што гарантира демократија и слобода. ЕУ не е совршена, но исто така е најдобра кога станува збор за правата на вработените. Сепак, ЕУ мора да ги зајакне процесите на донесување одлуки, а тоа значи дека малите земји не можат веднаш да се третираат исто како големите. Мора да се земе предвид каде живеат и колкава е економијата. Заслугите исто така треба да бидат наградени. Ова предвидува нова методологија. Ако некој е добар тогаш треба да напредува, а ако има лоши резултати тогаш треба да се врати на стартната позиција“, вели Заев.

Тој рече дека Северна Македонија може да сподели нешто позитивно во ЕУ, а тоа го покажало Охридскиот мировен договор и третманот на малцинствата, преку зајакнување на локалната самоуправа.

Смета дека ова е многу корисен модел не само за Босна и Херцеговина, туку и за земјите од ЕУ кои имаат меѓуетнички проблеми.

На прашањето дали Северна Македонија ќе донесе подготвеност за компромиси во ЕУ, Заев рече дека подготвеноста не е видлива во Унијата.

„Го сменив името на земјата, а потоа победив на изборите. И тоа е затоа што граѓаните почнаа да веруваат во иднината. Кога го потпишав Договорот од Преспа со тогашниот грчки премиер Алексис Ципрас во 2018 година, 85% од граѓаните беа против. Ми се заканија, запалија пожар пред мојата куќа, имаше хаос во земјата и имаше протести и во Грција. Потоа победив на изборите. Тоа значи дека ако сериозно знаете дека правите нешто добро за земјата и граѓаните, тогаш треба да донесувате одлуки, иако населението не ги поддржува и не треба да се мисли на својата кариера “, објасни тој.

Заев посочи дека тоа е добра порака за Европа, како и дека тоа им го објаснил на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и на премиерот на Косово, Албин Курти и дека се надева дека се мотивирани да најдат решение.

„Не станува збор само за зборување, туку за европска акција, а потоа мора да биде јасно дека европските правила или вредности повеќе не можат да се заобиколат“, додаде Заев за Стандард.
Локално.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...