22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаНа локалните избори во Македонија ќе може да гласаат 1 824 864...

На локалните избори во Македонија ќе може да гласаат 1 824 864 граѓани.

Како што беше соопштено на 27-та седница на ДИК, од вкупниот број гласачи, во изводите на избирачкиот список се запишани 1 740 147 лица.

Во посебните извори од избирачкиот список се запишани 82 461 лица кои се на привремена работа или престој во странство, 1899 гласачи кои на денот на изборите се на издржување казна затвор или се во притвор, 351 лице во установи за вонсемејно сместување и шест гласачи кои, согласно евиденцијата на министерството за труд и социјална политика, се запишани како раселени лица.

Изборната кампања за локалите избори закажани за 17 октомври ќе почне утре (27 септември) и ќе трае 20 дена пред денот на изборите, до 15 октомври пред полноќ.

Учесниците на изборите, политичките партии и независните кандидати веќе го најавија почетокот на кампањата, како и активностите што ќе следуваат.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...