5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Смртта на Симона Ангелеска за родителите системски пропуст, за докторите корона последица...

Смртта на Симона Ангелеска за родителите системски пропуст, за докторите корона последица !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Ова било и последната позитивна информација за здравјето на Симона. Следното утро кога обично се слушале со девојчето, никако не можеле да ја добијат на телефон.

ПРЕТХОДНИОТ ДЕН СИМОНА МИ РЕЧЕ „ТАТО ДОНЕСИ МИ ПИЖАМИ, ДА ГИ СМЕНАМ“. И НЕ ЗНАМ ЗОШТО СТАЛОНО ОДЕВ СО АВТОМОБИЛ, ТОЈ ДЕН ОДЛУЧИВ ДА ОДАМ СО АВТОБУС. НА КЛИНИКА ГОРЕ Е ХАОС, НЕМА КАЈ ДА СЕ ПАРКИРАШ. АЈДЕ, ВИКАМ, ЌЕ ОДАМ СО АВТОБУС, И ТАКА НЕ СЕ БРЗАМ, ЌЕ ГО ВИДАМ ДЕВОЈЧЕВО. МИ ЅВОНИ БРОЈОТ ДА МИ КАЖЕ ДЕКА ПОЧИНАЛА СИМОНА.

Шокот бил огромен за целото семејство. Мајката и сестрата на Симона лошата вест ја слушнале од Сашо. На документите кои ги добиле по смртта пишува дека на 23 март во утринските часови нагло се случиле неролошка симптоматологија, со болки во десна рака и нога и пад на сатурацијата поради што е ставена на неинванзивна вентилација. И покрај терапијата во 9 и 40 се влошува состојбата и има обиди за реанимација, но нема реакција и одговор, и во 10 и 15 е настапена смрт.

РЕКЛАМА

Од Министерството за здравство велат дека вонредниот инспекциски надзор не утврдил ништо по увидот во евиденциите и белешките за третманот на Симона. Видео: Тука

- Реклами -