20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонија15 години од смртта на великанот Петре М. Андреевски

15 години од смртта на великанот Петре М. Андреевски

Денес, навршуваат 15 години од смртта на великанот на македонската современа книжевност, Петре М. Андреевски.

Поет, романсиер, раскажувач, драмски автор. Пишувал раскази, романи, драми и филмски сценарија, но посебна длабочина имаат неговите стихови. Сите негови дела, не само што ја променија свеста за литературата кај македонските читатели, туку ја променија и македонската критичка свест.

Неговиот роман „Пиреј“ е прогласен за ремек-дело на македонската современа проза од страна на македонската литературна критика. Стихозбирката „Дениција“, означена како химна на комсичката љубов, на жената, татковината, се издигна на пиедесталот и е класифицирана како златна книга на македонскиот модернизам.

Делата на Петре М. Андреевски се преведени на повеќе јазици, доближувајќи го до странската читателска публика како поет на метафората и алузијата, на јазичната игра и носталгичноста.

Поезијата на Петре М. Андреевски е за оние што знаат да љубат…За оние што ја доживеале и оние што ќе ја доживеат допрва.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО