20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаБранко: Немој да мислите дека НАТО ќе не брани а ЕВРОПА ќе...

Бранко: Немој да мислите дека НАТО ќе не брани а ЕВРОПА ќе не храни !!!

Преспанскиот договор кој јас не го сметам за идела сепак затоври едно прашање со Грција, додека пак Договорот со Бугрија ја отвори пандорината кутија, и ги зголеми барањата на Бугарија кои допираат до нашиот индентитет и историја што за компромис не е можно, вели поранешниот претседател на Македонија, Бранко Црвенковски обраќајки се на свечениот собир на МАНУ за јубилејот од формирањето на современата македонска држава.

Црвенковски ги искритикува актуелните власти во Македонија, велејќи дека постојано се повторува една мантра: дека друга алтернатива освен членство во Европската Унија – немаме, па прашува што во тој случај ќе направиме ние, за кои не постои план „Бе“?

Јас алтернатива не гледам ни на исток ни на далекиот исток.Моето прашање е во тој случај дали иамаме визија за да се одржуваме сами без полноправно членство во ЕУ.Ако нашата водилка е дека НАТО ќе не брани ЕУ ќе не храни тврдам дека нема да се одбраниме ниту нахраниме, вели Црвенковски.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...