22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонија20-тина пациенти во Скопје го примиле лекот против Ковид-19 кој чини 2.000...

20-тина пациенти во Скопје го примиле лекот против Ковид-19 кој чини 2.000 евра и со кој се лекуваше Трамп

Дваесетина пациенти од Македонија ја примиле терапијата моноклонални антитела за лекување Ковид-19, која стана позната откако ја прими поранешниот претседател на САД Доналд Трамп и рече дека се излекувал со неа.

Министерството за здравство ги набавило овие ампули и истите биле дистрибуирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. Ампулите чинат околу 2.000 евра во доза и бараат посебни услови за чување, мерење на температурата и во земјава единствено ги има на Инфективната клиника, објави весникот Слободен печат.

Директорката на Инфективната клиника д-р Милена Стевановиќ вели дека оваа терапија дава добри резултати.

– Моноклоналните антитела се антитела кои се даваат кај пациенти со ковид кои не развиле клинички слики, не се кислородно зависни, а притоа имаат сериозни коморбидитети за фатален исход од болеста. Досега на Инфективната клиника ја аплициравме кај млади пациенти со акутни хематолошки заболувања, со трансплантации како хематолошки и други, однносно кај пациенти со малигна болест на почеток, а не во терминален стадиум. Кога им се аплицираше оваа терапија симптомите останаа многу слаби и не развија тешка болест. Досега сме ја дале оваа терапија кај дваесетина луѓе, вели Стевановиќ за Слободен печат.

Набавените количини се доволни за околу 1.200 пациенти.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...