29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаД-р Лазаров: За маски за медицинари нема, ама затоа за плакати, пенкала...

Д-р Лазаров: За маски за медицинари нема, ама затоа за плакати, пенкала и упаљач има секогаш

Доктор Ненад Лазаров кој во текот на целата пандемија алармира на аномалиите на здравствениот систем, со цел нештата да се подобрат, овој пат реагира на промотивниот изборен материјал на политичките партии, додека нема заштита медицинска опрема.

„За заштитна опрема ниту маски за медицинари се нема ,секој сам купува, ама затоа за плакати, пенкала и упаљач има секогаш. Срам да ви е“, порача Д-р Лазаров.

Подоцна, тој појаснува дека во примарно здравство добиле 50 хируршки маски од почеток на кризата.

„На клиника на плазма стерилизираат кн маски, ретко каде по нешто се добива. Излезете од штабови и ќе видите“, коментира Лазаров.

Докторот упати и интересен предлог за предизборен маркетинг:

„Откажете ги барем завршните митинзи, има време за тоа, со парите купете и донирајте заштитни маски и опрема за медицинари, хигиенски средства и филтри за воздух за училиштата, хигиена и заштита во јавен превоз, народни кујни и тн… Нема подобар маркетинг од ова а воедно ќе покажете дека ви е стало до народ и дека разбирате дека митинзи не се безбедни. Ова игнорирање на ковид кризата е психопатологија, ќе ни се врати ко бумеранг“, предложи Лазаров.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...