Македонските фолкерки во „ајвар дуел“: Еве која пејачка е подобра домаќинка. (ВИДЕО)

Ајварот е омиленето традиционално македонско јадење и белег на есента, а посебно кога е пресно подготвен. Колку само добро мириса, а за вкусот „ич муабет“ и да не правиме. Ајварот е познат како уникатен идеален придружник на трпезата во ладните зими, но и храна за која нема замена.

Подготовката на ајвар донекаде е мачен процес, но крајниот производ е вреден за са сите патри и вложениот труд.

Естрадниот магазин „Бекстејџ“ реши да провери какви домаќинки се фолкерките Сани Гроздановска и Стојне Николова, па им зададе предизвик во лупење црвени пиперки. Ајвар дуел во кој фолкерките наместо микрофоните и гласот, ги вкрстија вредните раце за да покажат која подобро и побрзо лупи пипер.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here