19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаЗабаваМакедонските фолкерки во „ајвар дуел“: Еве која пејачка е подобра домаќинка. (ВИДЕО)

Македонските фолкерки во „ајвар дуел“: Еве која пејачка е подобра домаќинка. (ВИДЕО)

Ајварот е омиленето традиционално македонско јадење и белег на есента, а посебно кога е пресно подготвен. Колку само добро мириса, а за вкусот „ич муабет“ и да не правиме. Ајварот е познат како уникатен идеален придружник на трпезата во ладните зими, но и храна за која нема замена.

Подготовката на ајвар донекаде е мачен процес, но крајниот производ е вреден за са сите патри и вложениот труд.

Естрадниот магазин „Бекстејџ“ реши да провери какви домаќинки се фолкерките Сани Гроздановска и Стојне Николова, па им зададе предизвик во лупење црвени пиперки. Ајвар дуел во кој фолкерките наместо микрофоните и гласот, ги вкрстија вредните раце за да покажат која подобро и побрзо лупи пипер.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...