30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаПоетот Ице Беличев од Муртино е кандидат за советник во Струмица

Поетот Ице Беличев од Муртино е кандидат за советник во Струмица

Поетот, текстописец и професор по македонски јазик и литература, Ице Беличев (39) од Муртино, Струмица, е еден од кандидатите за членови на Совет на општината, од редовите на СДСМ.

На листата на СДСМ и коалицијата чиј носител е Марјан Даскаловски, Беличев се наоѓа на 9-то место.
Младиот поет е познат на пошироката јавност по голем број на стихозборки кои ги има издадено во изминатите години, а пред три години неговата песна ,,Горда мајка” која ја отпеа Благица Калева на фолк фестивалот ,,Валандово” го освои првото место.

За фестивалската победа, Калева и авторскиот тим добија статуетка златна калинка и парична награда од 1.500 евра. Негови текстови се најдоа и на албумот на фолк пејачот Горан Тодоровски, кој беше издаден пред две години.

Исто така, Беличев е автор и на повеќе песни за детски фестивали, и е познат како редовен учесник на литературни манифестации и поетски фестивали.

Пред две години ја доби годишната награда во областа на културата и книжевноста како признание од Општина Струмица.

Вики Клинчарова Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...